Општа болница Кикинда © 2023. All Rights Reserved.
Design and development VMC.
Свака десета особа у свету живи са дијабетесом. Према подацима Института за јавно здравље Србије др Милан Јовановић Батут у нашој земљи има више од 700.000 особа са дијабетесом, од чега чак 240.000 нема ни успостављену дијагнозу. У последњих десет година укупна стопа морталитета од пет најчешћих узрока смрти у Србији је смањена, али нажалост са изузетком дијабетеса, где је стопа смртности увећана за готово 20 одсто. Глобални пораст оболелих од болести која поприма пандемијске размере не заобилази ни нашу земљу, а пројекције упозоравају да ће у наредним годинама бити све више оболелих од шећерне болести, посебно од типа 2 дијабетеса.
Због тога је 14. новембар, Светски дан борбе против дијабетеса веома важан, јер представља повод да се подигне свест о озбиљном, хроничном системском обољењу које ако се не открије на време и не лечи на прави начин, може да изазове бројне здравствене компликације, попут срчаног удара, губитка вида, престанка рада бубрега. Све активности које се спроводе како на овај дан, тако и током читавог новембра у дијабетолошкој заједници Србије веома су важне јер се њима не само скреће пажња на питања од највећег значаја за дијабетес, већ и пружа подршка пацијентима, која је од кључне важности за достизање циљева лечења и квалитетан живот са дијабетесом.
Како би се питање дијабетеса решило на свеобухватан и системски начин Министарство здравља Републике Србије предузело је значајне мере међу којима је и формирање Радне групе за превенцију и лечење дијабетеса, у којој заједнички раде стручњаци из разних медицинских области, као и представници удружења пацијената. Формиран је и нови састав Републичке стручне комисије за превенцију и лечење шећерне болести. За све стручне органе и тела Министарства здравља приоритет јесте израда Националног програма за дијабетес, која је већ започела, а у склопу тих активности веома важан корак јесте и израда новог Националног водича за лечење шећерне болести.
Као део мера и активности у склопу борбе против дијабетеса, Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство, Клиника за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма УКЦ Србије и Удружење грађана који живе с дијабетесом Плави круг организују истраживање с циљем да се препознају фактори средине и личности који играју улогу у настанку дијабетесних компликација и хроничних рана код дијабетичара.Ову студију поджало је Министарство науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије.
И пацијенти који болују од дијабетеса с подручја Кикинде могу учествовати у овом истраживању. У нашој Болници, код Пријемног одељења и Интернистичке поликлинике, постављени су плакати где могу добити више информација.